بادرنجبویه یا بادرشبی!

به گزارش نشریه دیجیتال گل قند، بادرنجبویه یا بادرشبی گیاهیست که هم می تواند به صورت خودرو در دشت ها بیابان ها رشد کند و هم به صورت معمولی در زمین ها و مزارع کشاورزی کشت شوند. اگر شما با خواص معجزه آسا این گیاه آشنا شوید قطع به یقین که این بادرنجوبیه را در همه مواقع مخصوصا در هنگام سفر باخود خواهید داشت زیرا این گیاه علاوه بر خاصیت های فراوان خود که در ادامه به آن ها خواهی پرداخت، بوی مطبوع و مناسبی دارد که در مواقع نبود آبلیمو می توان از آن درون غذاهم استفاده کرد، در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا به شما بگوییم چگونه می توانید این گیاه را در درمان بیماری های خود استفاده کنید.

این گیاه از راسته نعناسانان (Lamiales) و تیره نعناعیان (Lamiaceaes) است که بین ماه‌های تیر و مرداد گل می‌دهد. رویشگاه اصلی این گیاه قسمت وسیعی از شرق مدیترانه است. نادي بايرن ميونيخ امروزه به منظور بهره‌برداری‌های تزیینی و طبی و تولید عسل، این گیاه را در باغ‌ها و مزارع کشت می‌کنند.

 تاریخ دانان می گویند که بادرنجبویه قبل از پیدایش ترکیه باستان وجود داشته است. این گیاهان نزدیک کندوهای عسل رشد می کردند تا زنبورها را تشویق کنند به کندوی خود برگردند. نام ملیسا از واژگان یونانی برگرفته شده است که به معنای زنبور عسل می باشد.

فواید بادرنجبویه برای بدن:

تحقیقات نشان می دهد که عصاره بادرنجبویه برای جلوگیری از رشد بافت چربی ها موثر است و باعث کاهش وزن در افراد می شود. عصاره این گیاه فعالیت های پروتئین هایی که در تولید چربی دخل هستند را کاهش می دهد. شما می توانید با استفاده مناسب و اصولی از بادرنجبویه وزن خود را تا میزان دلخواه کاهش دهید.

بادرنجبویه باعث مهار یون سدیم و پتاسیم بدن شده و باعث کاهش ضربان قلب می شود. اگر دچار ضربان قلب نامنظم هستید از بادرنجبویه استفاده کنید. همینطور افرادی که دچار حمله قلبی شده اند می توانند به صورت هفتگی دمنوش این گیاه را میل نمایند. فيلم سباق السيارات

خورشید اشعه های مضری مانند یو وی ، اشعه ایکس و اشعه ماورا بنفش دارد که این گیاه می توانید از پوست بدن در مقابل اشعه ماوراءبنفش محافظت کند.

بادرنجبویه دارای خواص ضد اضطراب و ضد افسردگی دارد. این گیاه با توجه به خاصیت هایی که دارد باعث کاهش استرس می شود و خلق و خو را بهبود می بخشد. همینطور این گیاه در ببهبود کیفیت خواب نیز بسیار موثر است.

بادرنجبویه باعث کاهش میزان قند خون شده و میزان چربی در موش های مبتلا به دیابت نوع دوم را کاشه می دهد. این گیاه باعث افزایش حساسیت بدن به انسولین می شود.

بادرنجبویه باعث می شود تا تومورهای سرطان پستان کوچک شوند. این گیاه روند خود تخریبی سلول های سرطانی را کاهش می دهد. همچنین این گیاه برای جلوگیری از سرطان روده بزرگ موثر است. این گیاه باعث جلوگیری از رشد سلول های سرطانی در بدن می شود و باعث متوقف کردن چرخه سلولی بیماری های مختلف می شود. افلام سينمائيه بادرنجبویه باعث می شود تا رشد عروق خونی که تومور سرطانی را تغذیه می کند مانع از رشد زیاد سرطان پروستات می شود.

اگر در مناطق گرمسیری زندگی می کنید می توانید به راحتی بادرنجبویه را کشت کنید و از جوانه زدن سریع آن لذت ببرید.

مصرف این گیاه برای بسیاری از افراد اصلا خطری ندارد. اما به‌دلیل اینکه فعالیت تیروئید را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد، افرادی که از داروی تیروئید استفاده می‌کنند یا کم‌کاری تیروئید دارند نباید آن را مصرف کنند.

برخی بیماران نیز پس از درمان با عصاره‌ی بادرنجبویه عوارض جانبی خفیفی را گزارش کرده‌اند.

اگر باردار هستید قبل از مصرف آن به‌شکل منظم باید با پزشک‌تان مشورت کنید.

دیدگاه‌ها 0

ارسال دیدگاه

*
*