همه کاره مثل آچار

به گزارش نشریه دیجیتال گل قند، آچار یکی از بادویه هاییست که تقریبا از 18نوع گیاه دارویی و ادویه دیگر در ساخت آن بهره می گیرند. این ادویه تقریبا ناشناخته است اما افرادی که یکبار از آن استفاده کرده اند مشتری و طرفدار دائمی آن شدند. 888 poker برای آشنایی با نحوه ساخت آچار سیستان ادامه مطلب را بخوانید. لعبة الكوبه

پیشینه:

آچار یک ادویه بومی محلی متعلق به منطقه سیستان(زابل) می باشد که سابقه طولانی در این منطقه دارد و اکثر خانواده های بومی در این منطقه اقدام به تهیه این ادویه در منزل می نمایند. از این ادویه به عنوان چاشنی در انواع غذاها بخصوص انواع آبگوشت و خورشت به عنوان طعم دهنده و لعاب دهنده  استفاده می شود و باعث ایجاد طعم و مزه مناسب و همینطور عطری شگفت آور در غذا می شود . این ادویه معمولا در اواسط یا اواخر تابستان تهیه می شود چون در این موقع از سال مواد اولیه استفاده در تهیه آن در بازار راحت  پیدا میشود در تهیه این ادویه از موادی نظیر بلغور گندم ، نمک، زیره سبز،تخم شوید، رازیانه، فلفل سیاه و زردچوبه استفاده می شود این ادویه به خاطر موادی که در تهیه آن به کار می رود طعم مطبوعی به غذا داده و همچنین خواص مواد موجود در آن باعث شده این ادویه دارای خواص آنتی اکسیدانی و درمانی شود.

 

نحوه ساخت:

مواد لازم:

  • گندم
  • پیاز
  • تخم گشنیز
  • تخم شوید
  • زیره سیاه و سبز
  • زردچوبه
  • نمک و فلفل
  • گیاهان دارویی منطقه سیستان

پس از برداشت گندم در منطقه سیستان، زنان سیستانی گندم هارا تمیز کرده و بعد بلغور گندم را آب پز می کنند، بلغور گندم بوی بسیار مطبوعی داشته و خاصیت های فراوانی دارد سپس اجازه می دهند چند روز خشک شده و آن را زیر و رو می کنند. در ظرفی جداگانه پیاز را رنده کرده و بسیار خرد می کنند.

توجه کنید که خمیری بودن آچار در مرحله اول فقط به دلیل وجود آب پیاز است. در قدیم پیاز را در هاونگ میکوبیدند و تا آب خود را کمتر از دست دهد.

پس از کوبیدن پیاز کم به کم ادویه و گیاهان دارویی را به درون وسیله ای که می خواهند با هم مخلوط کرده و پیاز و گندم را به آن می افزایند. لعب العاب بدون تنزيل در این مرحله مردان خانواده که از زور بیشتری برخوردار هستند با عمل مشت کردن شروع به ورز دادن این خمیر که بسیار بوی مطبوع و رنگ زردی دارد می کنند. بعد از حدود 3 ساعت مشت کردن این خمیر کمی به آن لستراحت داده و روی آن پارچه ای می اندازند تا کمی تخمیر شود.

بعد از این مدت سفره هایی پارچه ای در خانه و یا پشت بام پهن می کنند و خمیر را به صورت قرص های بزرگ در می آورند. در قدیم این ادویه را 30 الی 40 روز در معرض خشک شدن قرار می دادند تا کاملا خشک شود. پس از خشک شدن یک نخ از داخل آن رد کرده و در آشپزخانه آویزان می ککند تا در هنگام پخت خورشت و آبگوشت از آن استفاده کنند.

تهیه این ادویه بسیار سخت می باشد ما به شما توصیه می کنیم برای غذاهای خود از ادویه آچار سیستان استفاده نمایید.

 

 

دیدگاه‌ها 0

ارسال دیدگاه

*
*