خاکشی یا خاکشیر!

به گزارش نشریه دیجیتال گل قند خاکشیر یک گیاه یک ساله یا دو ساله از تیره شب بویان است که به صورت خودرو در دشت و کوهستان می روید و ساقه آن به اندازه یک متر ارتفاع دارد، تخم این گیاه خاکشیر است که بسیار ریز می باشد و دو رنگ است قرمز و قرمز تیره و گل این گیاه به رنگ زرد است. نام این گیاه در گذشته خاکشی بوده که پس از گذشت زمان نام آن به خاکشیر تغییر پیدا کرده است. fastpay در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا شما را با این گیاه دارویی بیشتر آشنا کنیم.
خاکشیر در ایران هم به صورت خودرو و هم به صورت کشت توسط کشاورز تولید می شود. البکرات خاستگاه خاکشیر استان خراسان جنوبی ،استان سیستان و بلوچستان، استان لرستان لرستان و کرمانشاه می باشد.

این محصول می تواند هم به صورت مستقل و تنها و هم به صورت مخلوط با یک گیاه دیگر در زمین کشت شود. برای کاشتن خاکشیر دانه های رسیده و تازه خاکشیر را در زمینی که سبک باشد و رطوبت آن متوسط باشد به صورت پاششی کشت می کنند پس از آن کشاورز فاصله های طولی را در نظر گرفته و گیاهان بین این خاکشیر ها را برای مرتب سازی از بین می برند.

خاکشیر هم به صورت دستی و هم به صورت مکانیزه برداشت می شود اما اگر این محصول با کمباین برداشت شود دور ریز کمتری دارد. عملکرد محصول خاکشیر در هر هکتار بین ۵۰۰ الی ۷۰۰ کیلو می باشد.

همه ما شنیده ایم که می گویند خاکشیر برای رفع تشنگی بدن بسیار مفید است ،خاکشیز به دلیل داشتن دانه هایی که آب را درون خود ذخیره می کنند می توانند چند برابر ظرفیت آب داشته باشند که در زمان تشنگی بدن به راحتی بتوانند از آن استفاده کنند،شکر تا حدی خاصیت خاکشیر را از بین می‌برد بهتر است در زمان مصرف خاکشیر از اضافه کردن شکر به آن خودداری کنید.

خاکشیر بسیار برای لاغری مفید است خانم هایی که می خواهند به مرور وزن خود را اضافه کنند می‌توانند این محصول را به عنوان مکمل غذایی و دارویی به صورت ناشتا قبل از صبحانه استفاده نمایند تا اشتهای آنها باز شده و بتوانند غذای بیشتری استفاده کنند.
خاکشیر سنگ کلیه را نیز بهبود می بخشد از این رو که افرادی که مبتلا به سنگ کلیه هستند ۳ قاشق غذاخوری ترنجبین را به مدت پنج ساعت خیسانده با خاکشیر مخلوط و سپس میل نمایند.

شاید نشنیده باشید اما خاکشیر برای التهاب مجاری ادراری نیز بسیار مفید است سنگ کلیه در افراد باعث وجود التهاباتی در کلیه و مجاری ادرار می شود در این حالت نوشیدن روزانه ۴ تا ۵ لیوان خاکشیر می تواند در تسکین التهاب موثر باشد.

اگر از بوی بد دهان رنج می برید خاکشیر گزینه مناسبی برای از بین بردن بوی بد دهان شما می باشد. افضل الدوریات فی العالم

خاکشیر نیز برای درمان اسهال یبوست و حتی دل ضعفه نیز موثر میباشد اگر ضعف دارید مقداری عسل را با خاکشیر مخلوط کنید و به صورت شربت میل نمایید.

شاید شنیده باشید که خیلی از افراد از خاکشیر به عنوان از بین برنده لک و جوش پوست استفاده کرده باشند اگر جوش های شما ناشی از هورمون و یا عوامل داخلی بدن نباشد، خاکشیر می تواند گزینه مناسبی برای از بین بردن جوش شما شود به این صورت که خاکشیر را با عرق کاسنی و یا بیدمشک مخلوط کرده و استفاده نمایید.
نوش جان

برای خرید خاکشیر اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌ها 1

یک پاسخ در مورد “خاکشی یا خاکشیر!”

    خاکشیر مال تابستونه؟ – گل قند

    […] میخواهید در رابطه با خواص خاکشیر بیشتر بدانید مطلب(خاکشی یا خاکشیر) را در نشریه گل قند مطالعه […]

*
*