مریم نخودی یا کلپوره؟

به گزارش نشریه دیجیتال گل قند کلپوره یک گیاه علفی با شاخه های ١٠تا۳۵ سانتی متر و ظاهری سفید و پنبه ای است که معمولا در نواحی طراحی و ماسه زار ها می روید در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا شما را بیشتر با این گیاه معجزه آسا آشنا کنیم.

برگهای گیاه کلپوره دراز و پوشیده از کرکهای پنبه‌ای در هر دو سطح آن باشد گلهای آن به رنگ سفید و کرم مایل به زرد و ارغوانی است نام دیگر این گیاه مریم نخودی می باشد،از این رو به آن مریم نخودی گفته می‌شود زیرا میوه فصلی آن که بسیار کوچک است به اندازه نخود می باشد البته قابل خوردن نیست. جالب است بدانید با وجود تلخ بودن این گیاه زنبور عسل برای ساخت عسل از آن استفاده می‌کند و این به دلیل وجود نوش در گل های آن می باشد .
زمان جمع‌آوری این گیاه بین ماه‌های خرداد و مرداد است.

استفاده از این گیاه به زمان های بسیار دور برمی‌گردد این گیاه ضد تشنج و نیرو دهنده بسیار قوی ایست که اگر وارد بینی و مخاط شود آن ناحیه را تحریک کرده و باعث ایجاد عطسه می شود

کلپوره در رفع سردرد ضعف عمل دستگاه تغذیه،بیماری های دستگاه تناسلی،و تاخیر در قاعدگی موثر می باشد. از این گیاه در بلوچستان ایران هندوستان برای رفع درد ناحیه قلب استفاده می شود به علاوه استفاده از جوشانده این گیاه در آب و یا دم کرده آن در موارد سرماخوردگی استفاده می شود در منطقه کرمان این گیاه برای رفع سو هاضمه نیز استفاده می شود.

این گیاه بر سیستم عصبی سمپاتیک که از جمله سیستم های عصبی خودکار بدن است بسیار موثری است.

گیاه کلپوره فعالیت معده را تحریک کرده و برای درمان خانگی اسهال بسیار مفید است در طب سنتی از جوشانده کلپوره برای درمان اختلالات دستگاه گوارش و دل درد استفاده می‌شود. دم کرده سرشاخه های گلدار که اثر مقوی و بسیار نیرو بخشی را برای بدن دارد درمان عرق کردن زیاد در هنگام شب از خواص گیاه دارویی کپسول است کلپوره برای تقویت اعصاب تقویت لثه و دستگاه گوارش مفید است و مصرف آن به کاهش کلسترول و تری گلیسیرید خون کمک می‌کند.

از کلپوره میتوان برای بهبود جوش های بدن نیز استفاده کرد، جوشانده گیاه کلپوره خاصیت تب بری دارد برای درمان خانگی سرماخوردگی مفید است .
از جوشانده غلیظ ای گیاه و ترکیب آن می‌تواند به عنوان داروی راشیتیسم به ویژه در کودکان و داروی ضد رماتیسم استفاده کرد .

سرشاخه های گلدار گیاه کلپوره در طب سنتی مورد استفاده قرار می‌گیرد بیشتر به صورت دم کرده و جوشانده استفاده می‌شود به این منظور نیم لیتر آب در حال جوش را برای دو قاشق مرباخوری از این گیاه بریزید و اجازه دهید همچنین مصرف آن به صورت عرق نیز وجود دارد مصرف عرق کرده و برای درمان بیماری‌ها به صورت یک فنجان قبل از هر وعده غذایی است

استفاده از این گیاه دارویی برای زنان باردار و مادران شیرده و کودکان زیر چهارسال اصلا توصیه نمی شود.

به علت مسمومیت این گیاه برای کلیه و کبد باید در مصرف آن احتیاط کرد ومصرف این داروی گیاهی برای مدت کوتاه مجاز است .افراد دچار بیماری‌هایی مانند گلوکوم و افراد دارای ناراحتی های قلبی و نارسایی کلیه و کبد باید از مصرف این گیاه اجتناب کنند مصرف همزمان با داروهای ضد دیابت مانند انسولین با احتیاط همراه باشد زیرا باعث کاهش بیش از حد قند خون خواهد شد خشکی دهان افزایش تعداد ضربان قلب یبوست احتباس ادراری و سرد از عوارض جانبی مصرف این گیاه است.

https://www.aparat.com/v/dcIaJ

دیدگاه‌ها 0

ارسال دیدگاه

*
*